Accessibility
Contrast
Saturation
Highlight Links
Cursor
Disable animations
Text Reader
To use the text reader on the site, download the program.
world

ალექსანდრე მაისურაძე

Date of Birth: 6 September, 1973

Diplomatic Rank: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Working Experience:

07.2020-to present – Permanent Representative of Georgia to the UN office and other International organizations in Geneva

01.2015-07.2020 - Ambassador, Head of the Mission of Georgia to NATO;

02.2012-01.2015 - Minister Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Austria, Deputy Permanent Representative of Georgia to the OSCE and other International Organizations in Vienna;

01.2008-02.2012 – Deputy Head of Mission of Georgia to NATO;

01.2006-01.2008 - Director of the Department for Security Policy and Euro-Atlantic   Integration, MFA; 

01.2005-01.2006 - Deputy Director of the Department for Security Policy and Euro-Atlantic Integration, MFA;

10.2002-01.2005 - Head of Arms Control and New Threats Division, Department of Security Policy and Euro-Atlantic Integration, MFA;

06.2000-10.2002 - Deputy Head of Disarmament and Arms Control Division, Military-Political Department, MFA;

10.1999-06.2000 - Second Secretary of Disarmament and Arms Control Division, Military-Political Department, MFA;

07.1998-06.2000- Attaché, Disarmament and Arms Control Division, Military-Political Department, MFA

Education:

01.2002-12.2002 – Nato Defence College (IPOC)

01.2003-03.2003 - Geneva Center for Security Policy, European Security Course;

10.1998-12.1998 - George C Marshall Center for European Security Studies, Leaders for 21st Century Course;

08.1998-12.1998 - University of Nevada, Reno, Intensive English Language Center;

10.1995-06.1998 - Georgian Diplomatic Academy (Diploma with honors);

09.1990-06.1995 - Georgian Agrarian University (Diploma with Honors)         

Languages: Georgian (native), English, Russian, Spanish

Marital Status: Married, has three children